Zero Waste & Gran Hostel

Čo to je Zero Waste? 9 miliónov ton odpadu –  to je množstvo vyprodukované Slovenskou republikou za rok 2014. Na osobu je to 339 kg. A toto číslo neustále rastie. 

Máte z toho zimomriavky? My určite. 

Rozhodli sme sa preto, s profesionálnym vedením Danky Gažúrovej – študentky Sokratovho inštitútu, znížiť množstvo odpadu produkovaného hostelom. Zero waste je život bez odpadu, alebo zníženie produkovaného odpadu na najnižšiu možnu mieru. Filozofia Zero Waste, môže byť zhrnutá v 5-tich R-kách.

Odmietni, čo nepotrebuješ

Zredukuj, čo skutočne potrebuješ

Znovu použi a oprav

Zrecykluj čo nemôžeš odmietnuť, zredukovať, či znovu použiť.

Zkompostuj zvyšok. Založ si vermikompostér.

Našou snahou je, aby jednotlivé veci, ktoré nájdete u nás v hosteli boli ľahko recyklovateľné, vyrobené predovšetkým z prírodných materiálov, ktoré vieme opätovne využiť. A ako sme začali? Vzdelávaním sa o tom, čo je to Zero waste a ako ho vieme jednoducho aplikovať do nášho života. Toto je možné pomocou jednoduchých 10 krokov, o ktorých sa môžete dočítať viac na oficiálnej stránke http://www.zerowasteslovakia.sk/desat-prvych-krokov/.

V našom hosteli sa snažíme nekupovať ani neponúkať nič, čo sa predáva v PET fľaši, čo sa balí alebo čo bežne (bohužiaľ) sami balíme do mikroténových sáčkov. Vyhýbame sa aj igelitkám. Tieto produkty sme nahradili sklenenými fľašami, drevenými debničkami alebo jednoducho bavlnenými taškami. Chcete si umyť riady v kuchyni s čapovaným mydlom a lufou? Alebo si dať bezobalové raňajky od lokálnych predajcov cereálií, džemov, chleba a mliečnych výrobkov?

Budeme radi, ak sa u nás zastavíte a popremýšľate spolu s nami nad tým, ako prispieť ku zmene.